2020 TÜRKVİZYON SEMPATİ ÖDÜLÜ KAZANANI R.F. MOSKOVA TEMSİLCİSİ OLGA NAPOLİ

2020 TÜRKVİZYON SEMPATİ ÖDÜLÜ KAZANANI R.F. MOSKOVA TEMSİLCİSİ OLGA NAPOLİ

Türk dünyasının Azerbaycan için söylediği Sarı Gelin türküsü 2020 Türkvizyon Sempati Ödülü teması olmuştur.

14 ülkenin yarıştığı 2020 Türkvizyon Sempati Ödüllerinde 39.588 oy alan R.F. Moskova temsilcisi Olga Napoli 2020 Türkvizyon Sempati Ödüllerinin kazananı oldu.

Türk dünyasının Azerbaycan’a desteğini gösterdiği yarışmaya büyük ilgi oldu.  15 Aralık’ta başlayan ve 31 Aralık’ta son bulan yarışmada son dakikaya kadar çekişme hiç eksik olmadı.  16 gün süren yarışmada Olga Napoli rakiplerinden daha fazla oy alarak 2020 Türkvizyon Sempati Ödülünün kazananı oldu.

Sarı Gelin’in Hikayesi Aşağıdaki Gibidir;

Sarı Gelin, eski çağlardan beri Çoruh ırmağı boyunda yaşayan Hıristiyan Kıpçak beyinin kızıdır. Türkü adını da bey kızının sarışın olmasından almaktadır.
Azerbaycan’lı bir delikanlı, Kıpçak beyinin sarışın kızına aşık olur ve Azerbaycan’lı delikanlı ile sarışın Kıpçak kızının arasında büyük bir aşk başlar.
Sarışın Kıpçak kızına aşık olan delikanlının ailesi kız ile evlenmesine karşı çıkar. Delikanlı ise kıza deli gibi aşık olur ve aşkını şiirle mırıldanarak söyler.
Kız bey kızıdır, Kıpçak beyi kızını bu delikanlıya vermez.
Delikanlı sarışın güzel kızı kaçırmaya karar verir ve nihayetinde kaçırır.
Kıpçak beyinin adamları iki kaçak aşığın peşine düşerler. Uzun bir takipten sonra bulurlar ve delikanlıyı öldürürler.
Ancak “Sarı Gelin” türküsünün dilden dile dolaşmasının, acılı ve hüzünlü bir aşkın hikayesi olmasından kaynaklandığı muhakkaktır.

Bu gönderiyi paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.